Jak wybrać odpowiedni schodołaz do transportu ładunków?

Jak wybrać odpowiedni schodołaz do transportu ładunków?

Różne rodzaje schodołazów są dostępne na rynku ale kluczowe różnice między nimi dotyczą tego, czy są obsługiwane ręcznie, czy automatycznie, jakie jest obciążenie operatora i jaka jest ich przydatność do:

  • transportu ładunków w górę i na dół
  • różnych rodzajów schodów

Jakie towary są transportowane?

Podczas przenoszenia ładunków o wysokiej masie własnej absolutnie niezbędne jest wykorzystanie środków transportowych. Konwencjonalny wózek transportowy lub taczka to rozwiązanie, które przychodzi nam na myśl. Ale co się stanie jeśli to rozwiązanie będzie niewystarczające, ładunek będzie niestabilny i nieporęczny, a do pokonania będą trudne podłogi czy nawet schody? Ciężary kilkuset kilogramów nie mogą też być transportowane po schodach tylko przez jedną osobę z konwencjonalnym wózkiem transportowym.

Transport dużych i nieporęcznych przedmiotów (takich jak automaty, kserokopiarki lub inne urządzenia elektryczne, ruchome przedmioty, sejfy, kuchnie lub meble) lub delikatnych jak np. tafle szkła jest niezwykle trudnym zadaniem, które mogą wykonać schodołazy.

Jak wyglądają schody?

Każdy rodzaj ruchu ładunku ma inne wymagania, aby móc transportować określone towary. Klatki schodowe i stopnie schodów mają różne stopnie trudności, które należy pokonać. Wąskie, strome lub zakrzywione schody, a także gładkie, delikatne lub nierówne stopnie mogą powodować poważne problemy podczas transportu po schodach. W tym celu należy rozwiązać takie kwestie, jak zwrotność, bezpieczeństwo, nośność i elastyczność, a także niezbędna ochrona podłogi. Rozwiązaniem tego jest zastosowanie schodołaza.

1. Zwrotność i bezpieczeństwo schodołazów

Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem podczas transportu towarów i innych ładunków na schodach. Konieczne jest zapewnienie potrójnego bezpieczeństwa: operatora, schodów oraz podłogi, które należy przejechać, a także samych towarów. Kiedy na wszystkich obszarach zapewniony jest wysoki stopień bezpieczeństwa, często ma to wpływ na zwrotność. Jednak bezpieczeństwo i zwrotność nie zawsze idą w parze. Zwrotność schodołaza musi być tak dostosowana, aby skręcanie podczas transportu po schodach było bezpieczne nawet na najwęższych miejscach. Jednak podczas manewru ostrego skrętu transportowany towar nie może się ześlizgnąć ani wywrócić. System ruchu musi być również zrównoważony, aby operator i podłoga nie zostały uszkodzone. W oferowanych przez nas schodołazach występują różne mechanizmy bezpieczeństwa dostosowane do obciążeń min.:

  • łatwe sterowanie i prowadzenie w ciasnych przestrzeniach
  • automatyczne zapewnienie równowagi
  • automatyczne pozycjonowanie stóp podpierających
  • antypoślizgowe gąsienice i koła

2. Ładowność i elastyczność schodołazów

Udźwig i elastyczność różnią się w zależności od modelu schodołaza i są w pełni dostosowane do potrzeb i wymagań użytkownika. Ładowność dotyczy głównie masy towarów. Elastyczność natomiast odnosi się zasadniczo do możliwości transportu różnego rodzaju towarów na schodach. Te dwie cechy odgrywają kluczową rolę, ponieważ sama waga nie jest wystarczająca, jeśli chodzi o wybór właściwego schodołaza. Oczywiście istnieją towary, które można łatwo transportować pionowo po schodach. Przykładami pionowego transportu są kserokopiarki, lodówki, pralki lub duże automaty vendingowe. W innych przypadkach wskazane jest jednak transportowanie ładunków poziomo, jak w przypadku ram okiennych lub drzwi. Korzystne może być także transportowanie silników i podobnych elementów w pozycji poziomej, aby uniknąć ryzyka wycieku smarów i innych płynów podczas transportu. Różne wymagania wymagają różnych opcji transportu. Sama waga nie wystarczy, aby określić rodzaj wymaganego schodołaza. Należy również wziąć pod uwagę wymiary, problemy techniczne lub szczególne okoliczności. W zależności od szczególnych cech transportowanych towarów należy wziąć pod uwagę poszczególne aspekty, aby osiągnąć możliwie najwyższy stopień ładowności i elastyczności.

3. Mobilność zastosowania schodołazów

Wykorzystanie do płaskich i nierównych powierzchni a jednocześnie schodów, jest oznaką absolutnej mobilności. Za pomocą jednego urządzenia, bez konieczności ponownego ładowania transportowanych towarów po drodze można przetransportować ładunek. Z pomocą tu przychodzą dedykowane akcesoria które ułatwiają wykonanie określonych zadań transportowych jak: różne podstawy ładunkowe, rampy, ramy transportowe, kolumny podnoszące.

4. Ochrona podłogi

Ochrona podłogi oznacza: bezpieczeństwo podłóg i schodów!
Schodołazy muszą być wyposażone w gąsienice oraz koła i mechanizmy chwytające chroniące delikatne podłoża i schody aby podczas transportu ładunku nie pozostawić uszkodzeń, śladów i plam.

Podsumowanie

Różne modele schodołazów dostosowane są do najbardziej różnorodnych wymagań. Dlatego dokonanie właściwego wyboru zależy głównie od tego, jakie towary będą transportowane i po jakich schodach. Należy również wziąć pod uwagę wagę, wymiary, pozycję transportową i podnoszenie transportowanego ładunku. Operatorzy, którzy często mają do czynienia z wąskimi i krętymi klatkami schodowymi, powinni wybrać model schodołaza, który oferuje najlepszą możliwą manewrowość, w tym możliwość podnoszenia transportowanego ładunku.

Wszystkie komentarze